Hírek, események

Hírek a nagyvilágból

Jön az új Windows 11

Rengeteg pletykát követően hivatalosan is kiderült, hogy a Microsoft egy új operációs rendszert ad ki, jön a Windows 11. Azt is tudjuk a 10 mikor lesz nyugdíjazva.

Hivatalos: Ekkor ér véget a Windows 10 támogatása

Hiába kommunikálta a Microsoft 5 évvel ezelőtt, hogy a Windows 10 lesz az utolsó, és egyetlen definitív kiadása a rendszer családnak. És habár az évek folyamán tényleg sokat változott és javult, a cégóriás mégis úgy érezte, hogy érdemes lenne lecserélni. A rendszer frissített dokumentumaiból a pontos dátum is kiderült: 2025. október 14-én, azaz a cikk megírásához képest 4 év maradt a rendszer életéből. Ez majdnem minden forgalmazott Windows 10 verzióra igaz. A Home-ra, a Pro-ra, a Education és a Workstations nevű kiadásra is. Ahogy a Windows 7 esetében tapasztalhattuk, a cégeknek készült Enterprise verzió valószínűleg tovább élvezheti a fejlesztők támogatását.

Kép forrása: PC Fórum

A következő lépés, Windows 11

Az elmúlt időszakban rengeteg pletyka látott napvilágot arról, hogy a Microsoft egy új rendszeren dolgozik. Nem lehetett tudni, hogy pontosan miről van szó. A „Windows Sun Valley” néven futó projektről nem lehetett tudni, hogy csak a Windows 10 egy új frissítése, vagy egy a rendszer mellé érkező program, operációs rendszer, mint pár éve a Windows Phone.

Habár a hivatalos leleplezésig, június 24-ei bejelentésig még egy hét van hátra, néhány kép kiszivárgott a rendszerről, így néhány dolgot már biztosan tudunk. A kínai szivárgást követően a Microsoft látszólag nem tagadta az információt, sőt, azóta több fél hivatalos forrásból is érkeztek pontos információk, képek és videók.

A képanyagokból kiderül, hogy az új rendszernek Windows 11 lesz a neve. Úgy tűnik az elmúlt években a Microsoft is végleg ráállt más cégek és kiadók által alkalmazott módszerre, miszerint az új verziójú szoftvereik egy megadott verziószámot követnek. Így a felhasználóknak meg van a fejlődés érzete, továbbá mindenki számára egyértelmű éppen melyik változatot használja.

Az új rendszer követi a Windows 10 által lefektetett szabályokat. Hasonló design, marad a gépház és a fájlkezelő. Az ablakok lekerekített sarkain és a frissített ikonográfián kívül viszont ami szembetűnő, az a teljesen megújult és átdolgozott start menü, ami ráadásul középre lett helyezve. De szerencsére a képek alapján vissza lehet majd a helyezni baloldalra.

A start menü elhagyja az ostoba mozaik szerű csempéket, amit a Montreáli cég még a Windows 8 idején vezetett be, és nagyon nem akarták elengedni. Most eltűnni látszik. Személyes megjegyzés, hogy szép, átlátható és egyszerű designt sikerült összeraknia a fejlesztőknek. Lehet ez most telitalálat lesz.

Az ablakok elrendezése is könnyebb lesz. A korábban csak gesztus vezérléssel elérhető funkció most kapott egy gombot is.

Végül pedig kaptunk egy apró videót is, amiben az új operációs rendszer beléptető zenéjét hallhatjuk

Végszó

A Windows 11 megjelenését tekintve rendkívüli módon hasonlít a korábban dupla-kijelzős rendszerekre tervezett Windows 10X nevű rendszerre, de a Microsoft azt végül kukázta. Az érdekes kérdés az az, hogy vajon a frissítés ingyenes lesz a Windows 11-re, vagy az új főverzióhoz új licenc megvásárlása is szükségeltetik majd a Windows 10-et amúgy legitimen futtató gépekre.

Egyelőre ennyi amit a június 24-ei rendezvényig megtudhattunk előre. Kíváncsian várjuk a hivatalos bejelentést.

Hírek a nagyvilágból

Újabb E-mail-es csalás – felhívás

Internetes csalók hamis díjbekérő e-mail-eket küldenek szét különböző közműszolgáltatók nevében. – A Rendőrség figyelmeztetést tett közzé.

Az ORFK figyelmeztetést tett közzé

Az elmúlt hetekben megszaporodtak a bejelentések a rendőrség felé, miszerint adathalászok különböző közigazgatási szervek nevében díjbekérő e-mail-eket küldenek ki magyar felhasználóknak. Az e-mail-ek valódi célja, hogy a levélben elhelyezett linken keresztül ellopják a felhasználó adatait, jellemzően bankkártya adatait.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kifejtette: Amennyiben valóban tartozása állna fent, a szolgáltatók kizárólag hivatalos csatornákon keresztül veszik fel a kapcsolatot, egy e-mail cím nem számít annak. Tehát egy díjbekérő számla, vagy fizetés felszólítás kizárólag postai úton érkezhet, vagy az állam által üzemeltetett Ügyfélkapun keresztül.

A csaló E-mail főbb jellemzői

A csaló e-mail-ek főbb jellemzői, hogy habár arculatban hasonló lehet a valódi szolgáltatóéhoz, a feladó nem egyezik meg. Jellemzően a szövegezés tört magyarsággal fogalmazott, a linkek pedig külső oldalakra vezetnek. Ezek a weboldalak szintén használják azokat az arculati elemeket, amelyek az igazi szolgáltatóval hozhatók összefüggésbe, de leegyszerűsített megjelenítést, nem működő gombokat, illetve helytelenül megfogalmazott kifejezéseket használnak. A magyar szolgáltatók továbbá mindig .hu végződésű weboldal címeket használnak, az ettől eltérő is csalásra hívhatja fel a figyelmet.

Mit tegyünk ha az áldozatok közé tartozunk?

Amennyiben megtörtént a baj, és esetleg regisztrációt is végre hajtottunk egy ehhez hasonló oldalon, azonnal váltsunk jelszót mindenhol, ahol ugyan ezt a jelszót használjuk. Ha pedig bankkártya adatokat is megadtunk, vegyük fel a kapcsolatot a kártyát kibocsátó bankkal, és kérjük a kártya korlátozását, illetve érdemes új kártyát is igényelni.

Az ORFK által közzétett linken keresztül jelenteni lehet a csalást, vagy a gyanúsnak vélt weboldalakat: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által üzemeltetett Internet Hotline

Hírek a nagyvilágból

Kritikus rendszerfrissítésnek álcázza magát ez az Android vírus

Egy magát nemes egyszerűséggel csak „System Update”-nek, azaz „Rendszerfrissítésnek” nevező vírus kezdett terjedni az Android operációs rendszerrel rendelkező okostelefonokon. A kémprogram hozzáfér többek között a hívásnaplónkhoz, üzeneteinkhez, vagy akár a böngészési előzményeinkhez.

Az én készülékem is megfertőződhetett a vírussal?

Pánikra nincsen ok, amennyiben kizárólag a Google által szolgáltatott Play áruházból töltünk le és használunk alkalmazásokat. Minden app és rendszerfrissítés, mely hivatalos forrásból származik, az megbízható, sőt, telepítésük biztonsági okok miatt erősen ajánlott. Azonban ha külső forrásokat használva telepítünk programokat, erősen ajánlott szakemberhez fordulni. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy csak és kizárólag megbízható, hivatalos forrásból származó alkalmazásokat telepítsünk készülékeinkre. A hackerek leleményes módszerekkel dolgoznak, melynek egy átlag felhasználó nagyon egyszerűen be tud dőlni.

Megtörtént a baj, mihez fértek hozzá?

A vírus telepítése után a hackerek gyakorlatilag bármihez hozzáférhetnek a telefonon. A biztonsági elemzők szerint láthatják üzeneteinek, és le is menthetik azokat. Hozzáférnek híváslistánkhoz és névjegyeinkhez, fotóinkhoz és videóinkhoz. Sőt, akár bármikor készíthetnek is képet, vagy indíthatnak videófelvételt. Továbbá a készüléken tárolt dokumentumokat közvetíti a hacker számára, de akár hívásainkba is belehallgathat. Mindezen felül a gps segítségével helyzetünket is lenyomozza.

Egyéb

Mi ezeket használjuk #4: Fizetős alkalmazások ingyenes alternatívái

Különböző programjaink, melyeket adott esetben napi szinten használnunk, nem véletlenül kerülnek súlyos pénzekbe. Szakemberek garmadája áll a fejlesztés mögött, hogy újabbnál újabb funkciókkal bővítsék azt, és a felhasználók legtöbb igényeit kielégítsék. Azonban ez nem jelenti azt, hogy nekünk a program minden funkciójára szükségünk van. Lehet, hogy igényeinket bőven kiszolgálja egy ingyenes alternatíva. Erre szedtünk össze most néhány példát.

Operációs rendszerek

Microsoft Windows

Mi mással is kezdhetném a listát, mint mindenidők legnépszerűbb operációs rendszerével, a Microsoft Windows családdal. Manapság nincs háztartás, ahol ne lett volna legalább egyszer valamikor a Windows-nak egy éppenkori verziója.

A Windows operációs rendszerek alapfilozófiája a popularitás, a könnyen kezelhetőség, valamint a „minden egyben” filozófia, amely – legalábbis szándékuk szerint – leveszi a felhasználó válláról a kezelés terheit, és biztosítja a számítógép széles körű használatát az informatikában járatlan felhasználók számára is. A Windows operációs rendszerek egy részét ennek ellenére számos kritika érte, részben bizonyos tervezési hibák, részben a Microsoft üzletpolitikája miatt.
-Wiki

Mindenkinek meg van a maga véleménye a rendszerről, hiszen legtöbbünknek vannak tapasztalatai. Lehet szeretni, és utálni, de tény, hogy elképesztő mennyiségű kiadása volt az évek során, melyek hol jobban, hol katasztrofálisan sikerültek. A legismertebbek közülük (és egyben a legelterjedtebbek) a Windows 98, XP, 7, 10, – a jobban sikerültek közül -, de mindösszesen 52 db verzió látott napvilágot. És ebbe bele sem tartozik a kisebb, pocket- és mobil verziók.

Lehetne elemezni a végtelenségig ezeket a rendszereket, de a cikk szempontjából fontos szempont jelen pillanatban az ár. Habár manapság tényleg remek áron hozzá lehet jutni legális Windows 10 rendszerkulcsokhoz (3-5 ezer forint-ért akár), tény, hogy teljes áron, a Microsoft oldaláról vásárolva a „Home” változat a mai napig 45.000 Ft, a „Pro” pedig 80.000 Ft.

Alternatíva: Linux disztribúciók; Ubuntu

A Linux „kernel„, -azaz rendszermag,- a legismertebb és talán legnagyobb zászlóshajója a „szabad szoftverek (GNU)”-nek. Az erre a magra épülő (ezt használó) operációs rendszereket hívjuk Linux-disztribúcióknak, illetve erre a magra épül a bekezdés címében már sejtetett Ubuntu operációs rendszer.

A Linux nyílt, és szabadon felhasználható forráskódjának okán, az Ubuntu is ingyenesen használható. Külön pozitívum, hogy elég nagy magyar community-re lelt, így nagy mértékű támogatást lehet találni az interneten magyar nyelven is (akár a hivatalos oldalon, facebook-on, vagy fórumokon). Megannyi disztribúció közül azért az Ubuntu-t emeltük ki, mert a remek magyar közösség mellett talán ennek a rendszernek a legfelhasználóbarátabb a felülete. A szintén nagy magyar közösségnek örvendő Linux Mint, vagy a szintén sokak által kedvelt Linux Lite is remek alternatívák lehetnek. A nagy múltú Ubuntu mégis talán a legambiciózusabb projekt mind közül, és nem titkoltan a felhasználó közeliség a fejlesztők célja. Fejlesztők számára lehet nem a legmegfelelőbb disztribúció, de ők valószínűleg megtalálják az általuk preferált változatot.

Hírek a nagyvilágból

A Google új alvásfigyelő API-t tett közzé fejlesztők számára

A Google bemutatott egy új alvásfigyelő felületet, Sleep API néven, amely pontos információkat gyűjt a a felhasználó alvásáról. Ez fejlett alváskövető alkalmazások létrehozásában segít a fejlesztőknek és elérhető a Google Play Services legújabb verziójának részeként.

Mi is az az API?

Mielőtt belemerülnénk ebbe az egészbe, szánjunk pár szót arra, mit is jelent ez. Az API az „Application Programming Interface” rövidítése, amely egy szoftverközvetítő és lehetővé teszi két alkalmazás kommunikációját egymással.

Például az Android már régóta kínálja az Activity Recognition API-t, amely automatikusan fel tudja venni az Ön által elvégzett dolgokat egy eszköz (pl. okostelefon, okosóra) érzékelői, szenzorai alapján. Ezután az összegyűjtött adatokat egy alkalmazás felhasználhatja. Ilyen alkalmazás például a Google Fit.

Egységesített, akksikímélő, fejlesztő barát

Korábban a fejlesztők olyan alváskövető alkalmazásokat hoztak létre, amelyek a saját észlelési algoritmusaikon futtatnak. A problémát az jelentette, hogy az alváskövető alkalmazások a háttérben futnak, és amikor több alkalmazás függetlenül és folyamatosan ellenőrzi a telefon szenzorait, az akkumulátor szenved, élettartama pedig csökken.

A Google új Sleep API-ja mellett azonban az alkalmazásoknak nem kell futtatniuk saját algoritmusaikat, mivel ezt megteszi helyettük. Az összegyűtött adatokat csak fel kell használni. A Google szerint ez egy..

..egyszerű API, amely az alvásérzékelés feldolgozását akkumulátor-hatékony módon központosítja..

..mivel eleve a már említett Activity Recognition API részét képezi. Ez azt jelenti, hogy az Androidos eszközeinken futó „Google Play Services” által szabványos és energiatakarékos keretet biztosít az alváskövetéshez.

Mit jelent ez nekünk, átlag felhasználóknak?

A végfelhasználók számára ez azt jelenti, hogy az alváskövető alkalmazások akkumulátor-barátabbá, pontosabbá és következetesebbé válnak, jobb betekintést nyújtva alvási szokásaikba, és jobb alváshoz kapcsolódó funkciókat kínálnak.