Megérkezett a Chrome 69, a felhasználók nem örülnek
Kérés nélkül jelentkeztet be a Chrome
A funkció opcionálisan eddig is a felhasználók rendelkezésére állt. Segítségével bejelentkezhettünk a böngészőbe Google fiókunkkal, és ezáltal a Chrome automatikusan szinkronizálta a könyvjelzőink, böngészési tevékenységünk, jelszavaink és minden más beállításunk egyéb eszközeinkkel, ahol szintén be voltunk jelentkezve a Chrome-ba. A lehetőségnek alapvetően kényelmi szempontja volt, hisz manapság rengeteg eszköz áll rendelkezésünkre. Ez által azokat a beállításokat kaphattuk vissza például az otthoni laptopon, a mobilunkon, vagy akár a munkahelyi számítógépünkön. A 69-es számra hallgató frissítés pusztán az opcionalitást vette ki a receptből, azaz
mostantól ha bejelentkezünk egy Google által fejlesztett szolgáltatásba, – legyen az a Gmail, vagy a Youtube – a Chrome 69 automatikusan bejelentkezteti a felhasználót a böngészőbe is.
A felhasználók nagy része ezt nem nézte jó szemmel ami érthető, hisz ez által a Google hozzáfér adatainkhoz, böngészési előzményeinkhez. Ezzel a Google ezeket a „szokásokat” egy bizonyos fiókhoz és eszközhöz tudja kötni, amit kijelentkezve nem tudna megtenni… Vagy legalább is nem ennyire közvetlen módon.
Első a biztonság
Habár így első blikkre ez tényleg egy felháborító húzása volt a Google-nek, a cél éppen hogy a biztonság növelése volt, a magánszféra védelme, ahogy azt Adrienne Porter Felt, a Google egyik mérnöke közölte a twitteren, hogy csillapítsa a kedélyeket:
Elmondása szerint
„Ezzel megelőzik, hogy meglepetések érjenek minket egy többeszközös helyzetben. A múltban több felhasználónak is gondot okozott az, hogy azt hitték, hogy ha kijelentkeznek a böngésző tartalom megjelenítőjében, akkor az hatással van a Chrome bejelentkezésre is, ami problémákhoz, félreértésekhez vezethetett. Ettől kezdve ez tényleg így lesz, az új rendszer egyértelműen jelzi számunkra, hogy éppen be, vagy ki vagyunk e jelentkezve.”
Ezen felül megjegyezte azt is, hogy habár a bejelentkezés automatikusan történik, a szinkronizációról a felhasználó dönthet úgy, hogy nem használja, így a szerverekhez nem jutnak el adataink.
Ne ódzkodjunk az újdonságoktól
A felhasználók felháborodása érthető, hisz a bejelentkezés eddig csak egy lehetőség volt, amivel csak az élt, aki akart. Másfelől viszont, ahogy arra a fenti twittek is rámutatnak, a frissítés segít kicsit jobban kezelhetővé tenni ezt a káoszt, ami manapság az eszközeinken uralkodik. Rengeteg eszköz, rengeteg fiókkal, rengeteg különálló platformon.
A félreértések elkerülése mellett pedig van még egy pozitívuma a frissítésnek. Azok a felhasználók, akik eddig nem is tudtak a rendszer létezéséről, a frissítéssel csak azt fogják észrevenni, hogy ott folytathatják a megkezdett munkát laptopon, ahol órákkal ezelőtt befejezték PC-n.
A hatalmas, talán indokolatlanul nagy felháborodást övező funkciót a Google kikapcsolhatóvá teszi októbertől!