Mi ezeket használjuk #2: Google alkalmazások
A Google alkalmazások használata
Rengeteg alkalmazásra ajánl a Google alternatívát. A legtöbb szolgáltatás ingyen van, és telepítést sem igényelnek, mivel online érhetően el egy egyszerű böngésző segítségével. A legjobb az egészben pedig az, hogy egyetlen Google fiókkal rendelkezésünkre áll mind. Aki Androidos okostelefonnal rendelkezik, annak megkerülhetetlen a Google fiók, de aki a Gmail-t vagy a Youtube-ot használja, annak is van már legalább 1.
A google szolgáltatásait végtelenül egyszerű megtalálni és használni:
0. Látogassunk el a Google oldalára.
1. Jelentkezzünk be a jobb felső sarokban található gombbal.
2. Keressük meg a nem sokkal mellette található, és a képen látható „App” gombot.apps
2. Válasszuk ki a lenyíló menüből a használni kívánt alkalmazást. Ha nincs köztük, akkor az „Egyéb” gombra kattintva bővül a lehetőségek listája. A rendszer megjegyzi az általunk használt szolgáltatásokat, és később alapértelmezettként fel fogja ajánlani nekünk.
A legnépszerűbbek
g_translate
streetview
Akadnak szolgáltatások, amiket mindenki ismer. A már említett Gmail-t vagy Youtube-ot valószínűleg senkinek nem kell bemutatni, de a Térkép, a Fordító, vagy a hamarosan megszűnésre kerülő Google+ sem ismeretlen sokak számára. Így ezekre nem is koncentrálnánk, most nézzük azokat, amik már egy kicsit jobban el vannak rejtve, mégis hasznos lehet számunkra.
Office alternatíva
A legelterjedtebb irodai program csomag a Microsoft által fejlesztett Office csomag, mely a teljesség igénye nélkül szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt, prezentáció készítő programot tartalmaz. Ezek minőségi programok, de a Microsoft meg is kéri az árát, amit otthoni használatra nem biztos, hogy szívesen kifizet az átlag felhasználó. A LibreOffice, vagy az OpenOffice egy remek ingyenes alternatíva, melyek jobbára tudják azt, amit a Microsoft változata.
A Google viszont kicsit tovább ment. Habár nem törtek a Microsoft Office babérjaira, mert nem nevezhető teljes értékű program csomagnak, de említésre méltó példa lehet, ha alternatívát keresünk. A szerkesztők ugyanis, – ahogy minden más ezen listán, mint már említettem – online, telepítés nélkül bármikor elérhetőek. Dokumentumaink ráadásul, mentés nélkül, azonnal szinkronizálódnak az összes eszközünkkel, mellyel be vagyunk jelentkezve ugyan azzal a fiókkal. Sőt, ha kedvünk tartja, tetszőlegesen megoszthatjuk azokat más fiókokkal.
A mindennapokra szabva
Jegyzetek
A Keep/Jegyzetek inkább alternatíva a hűtőn hagyott cetlikre, mintsem bármiféle Windowsos programra. Ennek az egyszerű kis szolgáltatásnak egy dolga van, mini jegyzeteket hozhatunk létre, melyeket színkódokhoz kapcsolhatunk, kategóriázhatunk, vagy emlékeztetőket állíthatunk hozzájuk. Amennyire egyszerű, annyira nagyszerű. Nyilván minden platformon elérhető, Android felhasználóknak pedig egyenesen kötelező.
Google Naptár
Ez egy naptár, ami van olyan jó, ha nem, jobb, mint Windowsos társa, de közben élvezi a Google fiók minden előnyét. Nincs mit hozzáfűzni. Szintén megkerülhetetlen Androidosoknak.
Google Űrlapok
A Google Űrlap tervezője nem is egy alternatíva. Nincs egyenértékű párja a piacon, pedig elképesztően sok oldalú és hasznos szolgáltatás. Eredendően űrlapokat hozhatunk vele rendkívül egyszerűen. De ha jobban belemélyedünk, akkor láthatjuk, hogy rengeteg helyzetben hasznát vehetjük. Létrehozhatunk vele regisztrációs űrlapokat eseményekre, készíthetünk gyors felméréseket/szavazásokat, feliratkozásokat gyűjthetünk, kvízeket, vagy ami még eszünkbe jut. A beérkező adatokat végül pedig csoportosíthatjuk, összegyűjthetjük, feldolgozhatjuk, továbbíthatjuk. A kérdőívek stílusát tetszés szerint variálhatjuk, színekkel, akár saját fotókkal vagy logóval, és ha kedvünk tartja, akár másokat is bevonhatunk a szerkesztésbe online.
Utazásra tervezve
Waze
Mint már említettem, a Google Térképet nem fogom emlegetni, habár tökéletesen beleillik a bekezdésbe. Ellenben itt van nekünk a Waze GPS navigáció.
Érthetetlen számunkra, hogyan tudnak a mai napig akár 70-100 ezer forintos árkategóriában eladni GPS készülékeket, főleg, hogy azok ugyan azt a szoftvert használják, mint az olcsónak számító, de még mindig 20-50 ezer forintot érő társaik, mikor itt van nekünk rengeteg ingyenes alternatíva okostelefonokra. Köztük van a Google által felvásárolt Waze, ami messze a legjobb mind közül. Úgy értem nem csak az ingyenes változatok közül. A Google GPS szoftvere messze maga mögé utasítja 100 ezer forintos társait, ha rendelkezünk okostelefonnal.
A program GPS rendszere remek, de a kibővített lehetőségei teszik kiemelkedővé. Minden, az úton lévő akadályt (kátyú, olaj folt, rendőr) jelezhetünk a többi felhasználó felé, akiket a program már más útvonalakon küld tovább, jelezve nekik az általunk küldött veszélyt. Ezen kívül közösségi útvonalakat tervezhetünk, nyomon követhetjük majdani utasainkat, vagy úton lévő barátainkat. A Google Térképen is elérhető intézmények, szórakoztató központok vagy benzinkutak szintén megjelennek a programban.
Google Trips
Ha már megvan a GPS navigációnk, most ajánlunk mellé egy szolgáltatást, amivel a teljes nyaralásunkat meg tudjuk tervezni előre. Minden lépésünket gondosan át tudjuk gondolni a segítségével, onnantól kezdve, hogy kiléptünk otthonunk ajtaján. Repjegy, vonatjegy, indulás-érkezés, szállásfoglalás, turista látványosságok, turista utak, és minden, ami ilyenkor felmerülhet. Gyakorlatilag minden lépésünket előre megtervezhetjük. Az egyetlen hátulütője, hogy jelenleg nem elérhető magyar nyelven. De ami késik, nem múlik.
Említésre méltó példák
Hírek
Az RSS szolgáltatás kezdetleges, primitív, és mára már jelentősen elavult. A weboldalak nagy része már nem is él a lehetőséggel. Mégis, sokáig nem érkezett rá alternatív hírcsatorna. A Google persze erre a piaci résre is rátalált, -hála az égnek -, és ingyenesen elérhetővé tette a saját megoldását. Sőt, az újabb Android telefonok beépített szolgáltatása lett. Mivel a rendszer részét képezi, telepítést nem igényel, helyet nem foglal. Ráadásul nem szükséges (bár lehetőségünk van rá) külön feliratkozni minden hírszolgáltatónál, hogy láthassuk cikkeiket. A Google Hírek kereséseink és kattintásaink alapján megtanulja érdeklődési körünket, és a hozzá kapcsolódó híreket automatikusan megkeresi és kiadja a számunkra.
Google Drive
A Drive a Google saját felhő szolgáltatása, és 15 GB-ig ingyenes. Jelentősen megkönnyítheti életünket. Ráadásul a listánk első elemével remekül össze lehet hangolni, az online megszerkesztett szövegeink vagy táblázataink tökéletes helyen vannak a Drive-on. És mégegyszer, telepítést nem igényel, ingyenesen és minden platformon elérhető szolgáltatás. A kezelése egyszerű, akár egy Windows vagy Ubuntu fájlkezelő. Imádjuk!
Fotók
A Google Fotók hasonlít kissé a Drive-ra, de mint a neve is elmondja, a fotóinkra van kitalálva. Felhő alapú, fotó rendszerező szolgáltatás, így egy esetleges vírus támadás esetén nem vesznek el képeink. Android felhasználók pedig automatikusan tudják szinkronizáltatni a készülékkel készített fotóikkal, így feltöltögetéssel nem kell bajlódni. A programban albumokat, eseményekhez kötött csoportokat is hozhatunk létre, vagy animációs montázsokat is készíthetünk vele.