Egyéb

Mi ezeket használjuk #1: Böngésző háború

Manapság rengeteg program áll rendelkezésünkre, rengeteg fejlesztő munkájából. Ez a hatalmas választék nem csak azt eredményezi, hogy mindenki megtalálhatja a maga számítását. A különböző szoftverek, különböző eszközökre gyártott specifikációi, és a még több felhasználói fiók és jelszó miatt nagyon gyorsan kaotikussá válhat internetes jelenlétünk, és nagyon hamar elveszhetünk saját kütyüink árnyékában. Mindenkinek megvannak a maga jól bevált, vagy jól megszokott szoftverei. Mi is úgy gondoltuk, hogy listába szedjük a sajátunkat. A cikksorozat első tagja a Böngésző háború.

A kezdetek


Microsoft Internet Explorer
A Microsoft böngészőjének az első verziója még 1995-ben lett kiadva, és azóta hatalmas utat tett meg. Mivel majdnem a legelejétől fogva beépített eleme volt a Windows operációs rendszereknek, az Internet Explorer a világ legelterjedtebb böngészője lett, 2003-ban az eszközök 95%-a használta. 2004-ben azonban a konkurencia betörése után hatalmasan esett. A böngésző lomha volt, tele volt biztonsági résekkel, és idővel egyre elavultabbá vált, egészen 2015-ig, amikor is a Microsoft leváltotta az új Edge böngészőre a Windows 10-es rendszerekben. Habár legendás utálatnak örvendett, mivel ez volt az alapértelmezett böngésző, egészen 2012-ig magasan a legelterjedtebb tudott maradni. Ellenben az utódnak szánt Edge már nem tudott újra feltörni, és eltörpült a többi óriás mögött.


Opera
Habár az Opera már 1994 óta elérhető, a ma ismert verziója a programnak 2003-ban jött ki. Sosem volt különösebben elterjedt, azonban a mai napig van egy masszív felhasználó tábora a böngészőnek. Több innováció is kötődik a nevéhez, amiket később más böngészők is átvettek, úgy mint a beépített forráskód megjelenítő, vagy a remek kis képernyős változat, melynek köszönhetően nagy népszerűségnek örvendett a kezdeti időkben az okostelefonokon és PDA-kon. Ezen kívül jelentősen kisebb helyet foglal, mint vetélytársai. A webes szabványok követésében is élen jár, mivel a fejlesztők között több a W3C konzorciumból való. A böngésző biztonság tekintetében is kiemelkedő, így aki ez mellett a böngésző mellett teszi le a voksát, teljes mértékben jól dönt.

Az Abszolút győztes


Google Chrome
A Google hatalmas szárnyalásba kezdett, a cég népszerűsége mindmáig töretlen, és nő. Manapság talán nincs is olyan terület az informatika világában, amibe a Google ne lenne benne, és érne el kisebb, de inkább nagyobb sikereket. A saját fejlesztésű böngészőjük is ilyen. A 2008-ban kiadott program, mely nagyon hamar elérhetővé vált minden platformon ingyenesen, 2012-ben átvette a vezetést az Internet Explorer-től. Azóta több mint 60%-os részesedést ért el a piacon, ezzel válva az abszolút győztesévé a böngészőháborúnak. A sikerhez az is hozzájárult, hogy a hatalmas térhódításnak örvendő Androidos okostelefonokon, -melyet szintén a Google fejleszt-, alapértelmezett böngészőként volt /és van a mai napig/ feltelepítve.

Győzött a Chrome?
Győzött a Chrome?

Azonban a böngésző nagy RAM igényű, az alacsony memóriával rendelkező eszközök nagyon belassulnak tőle. Ezen kívül sok elemet az oldalakon nem, vagy másképpen fordít le/jelenít meg a program motorja, mint más böngészők esetében, amivel plusz fejfájást okoznak a webfejlesztőknek. Ezek miatt mi a soron következő böngésző mellett tettük le a voksunkat.

Említésre méltó példák:

Az utóbbi években rengeteg alternatíva jelent meg a piacon, melyek gyorsabb böngészést, vagy nagyobb biztonságot nyújtanak. A listára felkerülhetett volna az Apple termékein lévő Safari, a nagy testre szabhatóságot kínáló Vivaldi, a leggyorsabbnak mondott UC Browser, vagy a privát böngészést kínáló Epic Privacy Browser, és lista hónapról hónapra bővül.

Mi ezt használjuk:


Mozilla Firefox
A Firefox egy ingyenes, minden platformon elérhető, nyílt forráskódú böngésző, melyet a Mozilla Corp. fejlesztett és adott ki még 2002-ben. Gyorsan népszerűvé vált, a fejlesztők gyors és biztonságos böngészést kínáltak kiterjesztésekkel, és ezzel szinte az egyetlen életképes alternatívája lett az Internet Explorer-nek, amit azonban sosem sikerült lehagynia. Piaci részesedése a legjobb években 30% felett volt, azonban a Chrome 2008-as megjelenése óta ez a szám folyamatosan csökken.

Mégis, a fejlesztők töretlen lendületének hála, a Firefox egy folyamatosan fejlődő, gyors, biztonságos böngésző, és szakmai szempontból a legstabilabb böngésző. Ezt a nyílt forráskódú terjesztésnek köszönheti. A külső fejlesztők által kínált kiterjesztésekkel pedig remekül testre lehet szabni a programot.

Az új Quantum kiadás pedig már teljes mértékben köröket ver a Google alternatívájára. A Chrome-ot használó felhasználók legnagyobb ütőkártyája a gyorsaság volt a többi böngészővel szemben. Azonban ez mára elenyésző különbség, az új Firefox kompromisszumok nélkül az egyik leggyorsabb a piacon. Ezen kívül beépített védelmi funkciójának köszönhetően a különböző oldalak elöl elrejt minket, ha bekapcsoljuk a „Védelem követés ellen” nevű lehetőséget. Ráadásul mint ez is, a böngésző többi funkciója is teljes mértékben opcionális, testre szabható.

WebXPRT 2015
WebXPRT 2015
JetStream 1.1
JetStream 1.1
Octane 2.0
Octane 2.0

Így mi mindenképpen ez mellett a böngésző mellett tettük le a voksunkat, és minden ügyfelünknek is ezt ajánljuk!

1 COMMENT
  • Mi ezeket használjuk #2: Google alkalmazások | Sopianae Computer

    […] olvasd el a cikk sorozat első részét is, ahol a böngészőkről írjuk le véleményünket. Mi ezeket használjuk #1: Böngésző háború Ha pedig a cikkben felsorolt szolgáltatásokra vagytok kíváncsiak, erre keressétek: […]

Comments are closed.